Печати

Зајакнете го имунитетот на едноставен начин

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

sone>

Практикувајте квалитетен сон

Многу важна работа во поглед на подобрување на имунитетот е да си овозможите одмор и мирен сон. Иако за секој човек е различно, најголем дел од експертите препорачуваат спиење најмалку 7 часа секоја ноќ. Квалитетниот сон ќе ви даде расположение во текот на целиот ден.

Обрнете внимание на исхраната

Здравиот начин на исхрана исто така има влијание за подобрување на имунитетот. Повеќе имунолози тврдат дека најдобрите намирници за зајакнување на имунитетот доаѓаат од природата. За здрав имунитет, истражувањата покажуваат дека најдобра комбинација е кога се конзумираат интегрални намирници, зеленчук и овошје.

Намирници како што се портокали, киви, ананас, пиперки во боја (посебно црвени и зелени), се богати со витамин Ц, кој му помага на организмот во создавање на антитела кои се задолжени да не заштитат од различни инфекции.

Витаминот А им помага на кожата и слузокожата во носот и устата да останат здрави и делува како заштитна бариера против бактерии и вируси. Повеќе витамин А во себе содржат намирници кои имаат интензивни бои: портокаловото, црвеното, жолтото и темнозеленото овошје и зеленчук.

Многу важни во исхраната се и витаминот Е, кој го има во целите зрна на житариците, селен кој го има во многу намирници од растително и животинско потекло, и цинкот, кој го има во намирници почнувајќи од интегралниот пченичен леб до посните меса, млекото и јогуртот.

Пијте доволно вода

Најголемиот дел од луѓето имаат потреба од внесување на 2-3 литри на вода за да се одржи правилна хидратација на организмот. Дали знаете дека нашето тело губи околу 1 литар вода (летно време и повеќе) во текот на ноќта преку дишење и потење? Со правилна рехидратација се надоместува водата изгубена во текот на ноќта, се одржува стабилна телесната температура, се олеснува функционирањето на виталните органи, се овозможува правилно прочистување на телото од токсините и се одржува влажоста на слузокожата и истовремено се намалува можноста за појава на настинка или грип, преку носот или белите дробови. Важно е да се избегнуваат газирани и други претерано засладени пијалоци.

Колку што можете избегнувајте го стресот

Силните стресови многу влијаат на добриот имунитет. Бидејќи стресот претставува неизбежна појава на модерното живеење, за најголемиот дел од луѓето кои се под страс се препорачува да најдат техники за успешно справување со стресни ситуации или доколку е можно да се оддалечат од дадената стресна ситуација.

Имајте физичка активност

Умереното вежбање го зајакнува имунитетот и го намалува интензитетот на стрес. Доколку не практикувате некои рекреативни вежби или не одите во теретана, фитнес или аеробик, препорачливо е да пешачите со одредено темпо барем 30 минути на денсо одредено мало темпо, или искористете го истото време за возење на велосипед.

Разните хобија и поминување на време во дружење со пријателите ја подобруваат општата благосостојба и ви олеснува да ги надминете секојдневните грижи.

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана