Печати

Избегнувајте празни калории

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Водата е најдобриот и неопходен пијалок за правилно функционирање на организмот и спречување на дехидратација. Меѓутоа на пазарот постои огромна понуда на различни пилајоци, некои поттикнати со силни кампањи за гасење на жедта, за повеќе енергија и подобра издржливост.

Како да одлучите што е добро за пиење?

Најхранливи течности се: свежо цедените сокови, млекото со ниска масленост, супите и овошните фрапеа. Сите се богати со нутриенти, но и со калории, па треба да се внимава со количините.

Газираните и спортските пијалоци, како и пакуваните овошни сокови се добри за задоволување на жедта, но содржат премногу калории, а премалку хранливи состојки. Во основа, тие се зашеќерена вода преку која се внесуваат стотици празни калории во телото.

Диеталните напитоци се добра опција ако сакате да го намалите внесот на калории. Но, сепак се препорачува ограничена употреба на вештачките засладувачи. За вкусен, нискокалоричен пијалок, исцедете лимон во чаша изладена, обична или минерална вода. Билните чаеви топли или ладни, се одличен избор за хидратација на организмот.

Потребно е да се разбере дека преку пијалоците може многу бргу да се внесат огромен број калории во телото. Избегнувањето на засладени пијалоци во исхраната – значи и губење на тежината.

На пример, во чаша газиран засладен напиток има околу 10 лажички шеќер, што значи дека со намалување на две чаши дневно, неделно би изгубиле околу половина килограм.

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана